משמורת ילדים

משמורת ילדים

משמורת ילדים: הבנת החוקים, הזכויות והחובות

משמורת ילדים זהו אחד מהנושאים המשמעותיים והרגישים ביותר בהליכי גירושין. לנושא זה השפעה רבה על חיי הילדים והוא עשוי לעצב את עתידם, רווחתם ואופן גידולם לאורך השנים. כמשרד עורכי דין מוביל המתמחה בדיני משפחה, אנו מכירים במורכבות הרבה הכרוכה בענייני משמורת ילדים ושואפים לספק בהירות בנושא חיוני זה.

יסודות משמורת ילדים

על פי החוק, הדיון במשמורת ילדים צריך להכיל את סוג המשמורת הנבחרת, בין אם משמורת משותפת ובין אם משמורת בלעדית של הורה אחד וכן את הזכויות והחובות של כל הורה. במשמורת משותפת נטל האחריות על גידול הילדים ומגוריהם מונח באופן שווה על כתפיהם של שני ההורים וישנה חלוקה שווה במשימות הגידול השוטפות. במודל בו נבחרת משמורת בלעדית, בה הורה אחד הוא האחראי על גידול הילדים באופן עיקרי, נקבעים להורה השני הסדרי ראייה המעגנים את מועדי המפגשים הקבועים עם הילדים וכן נקבעים דמי מזונות ילדים.

משמורת בלעדית לאם 

שאלות רבות עולות בנוגע למשמורת בלעדית לאם והן כוללות ענייני כספים, זכויות וחובות של האם כאחראית בלעדית, ושל האב, כהורה המגדל את ילדיו באופן חלקי, לרוב במסגרת הסדרי ראייה. בתי המשפט נותנים עדיפות עליונה לטובת הילד ובשאלות של משמורת, הנטייה המסורתית הייתה להעניק לאם משמורת בלעדית, וודאי שבקבוצות הגיל הצעירות (פעוטות עד גיל 6), בהלימה לכלל המשפטי המתייחס לחזקת הגיל הרך. 

יחד עם זאת, החוק לגבי משמורת ילדים רואה את השינויים בתפקידו של האב במשפחה ואת מעורבותם של אבות רבים בגידול ילדיהם ובכך פסה לה האוטומטיות אשר אפיינה נושא זה והדיון סביב טובת הילד נפתח ומתקיים בראייה רחבה יותר אשר רואה את שני ההורים כחיוניים מאוד לגידולו ולבריאותו הנפשית וחוסנו.

משמורת משותפת, מאיזה גיל?

שני ההורים הינם אפוטרופוסים טבעיים של ילדיהם, אי לכך, כאשר שניהם כשירים וראויים לגדלם, ייטו בתי המשפט לאפשר משמורת משותפת, גם לאור חזקת הגיל הרך, כאשר זהו רצון ההורים. במצבים בהם מדובר בפעוט יונק ייטו בתי המשפט להאריך את זמני השהות אצל האם ואולם כאשר אין תלות שכזו ניתן להשיג משמורת משותפת גם בגילאים מוקדמים מאוד בשל ההכרה בחשיבותם של שני ההורים בגידול ילדיהם.

 

משמורת משותפת תנאים

במסגרת הדיון במשמורת משותפת בוחן בית הדין מספר הבטים.

ראשית, נדונה חזקת הגיל הרך. כאמור מעלה, כאשר מדובר בפעוטות קטנים תהיה נטייה למשמורת אם, נטייה זו בולטת יותר בבתי הדין הרבניים ואולם בתי הדין האזרחיים נוטים לשוויון וכאשר לא מדובר בתינוק יונק הם עשויים לקבוע משמורת משותפת גם בגילאי הטף.

שנית, נבחנת המסוגלות ההורית שמהווה אלמנט משמעותי ובתוך כך נבדקים ההורים ביכולתם לטפל בילדיהם כל אחד בנפרד. תנאי נוסף המשפיע על סיכויי קבלת המשמורת המשותפת הוא טיב הקשר בין ההורים. על מנת לקיים משמורת משותפת נדרשים ההורים לתקשר ביניהם בשל שמשימת גידול הילדים היא משותפת, בתי הדין רוצים לוודא את מסוגלותם לשמור על שיח מכבד ותקין שיאפשר גידול תקין ורציף של הילדים עפ"י תנאי המשמורת.

שלישית נבחן מרחק המגורים בין ההורים כתנאי לקיום משמורת משותפת שכן הילדים נדרשים לחלק את זמנם בין בתי ההורים באופן שווה ולנהל שגרת חיי חברה ולימודים תקינים ורציפים. בתוך כך נבחנת גם היכולת של כל הורה להציע תנאי מגורים ראויים לילד באופן השומר על רמת חייו. 

 

ביטול מזונות במשמורת משותפת

תשלום מזונות הוא חלק אינהרנטי מגידול ילדים והמדינה מקפידה על כך מאוד ורואה בתשלום מזונות כאלמנט משמעותי המשפיע על איכות חיי הילדים ובהלימה, ניתן לנושא זה משקל כבד בדיון המשפטי המלווה את הליך הגירושין והוא אחד מנושאי הליבה.

רבים תוהים כיצד משמורת משותפת משפיעה על תשלומי מזונות ובתוך כך, האם משמורת משותפת מבטלת מזונות?

פסק דין תקדימי הביא את בתי הדין לאשר ביטול מזונות במצב של משמורת משותפת כאשר הוכח כי ההורים מרוויחים שכר דומה או לחלופין, במצב בו שכרה של האם גבוה יותר. במצבים אלו מצא בין הדין כי אין מקום לבקש מהאב לשלם דמי מזונות וכן בתנאי שהחלוקה בנטל גידול הילדים ומגוריהם שווה ומאוזנת. כמו כן חשוב לציין שפסיקה זו שכיחה בעיקר בעבור קבוצת גיל של ילדים בני שש ועד לגיל 16.

לקבלת ייעוץ משפטי מותאם אישית וסיוע המותאם למצבך הייחודי, פנה אלינו עוד היום. 

 

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

שירותים קשורים

משמורת ילדים

מדובר בסידורי החמלה והטיפוח, , המשרד מתמקד בקביעת סדרי משמרת לילדים, זכויות ההורים, ובסיוע במימון ובהסברת זכויות הילדים בתהליך הפרידה או בתקופת גירושין.

מזונות אישה

התחום מתמקד בזכויות האישה בתחום מזונות במקרים של גירושין או הידד משפחתי.

ידועים בציבור

אנשים ציבוריים או מוכרים עשויים לצרוף את עצמם לתחום זה כאשר הם זקוקים לייעוץ משפטי או הגנה בתחום דיני המשפחה.

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן