משמרות והגנת זכויות האישה במשפט: האתגרים וההתמודדות

משמרות והגנת זכויות האישה במשפט: האתגרים וההתמודדות

משמרות והגנת זכויות האישה במשפט: האתגרים וההתמודדות


ככלל, יש לשאוף לכך שכל אדם הנמצא בהליך גירושין יכיר היטב את זכויותיו כך שהוא ובא כוחו יוכלו לדרוש שאלו יכובדו.
הדבר נכון ביתר שאת כשמדובר בזכויות האישה בהליך, כשבמקרים מסוימים אף עולות על אלו של הגבר. מטרתו של מדריך זה הוא להביא לידיעת הקוראת הנמצאת לקראת או במהלך תהליך גירושין את מלוא זכויותיה ואת האתגרים הצפויים לעמוד בפניה.

משמרות
לאישה שלה ילדים מתחת גיל 6 עומדת חזקת הגיל הרך; ע"פ חוק, ילדים בטווח הגילאים הנ"ל שהוריהם לא הגיעו להסכמה בדיוני המשמרות – בית המשפט יורה על מסירתם לחזקת האם, ומתוך כך למשמורת מלאה בחזקתה. אישה הנמצאת בהליכי גירושין ומסיבות שונות (אלימות במשפחה למשל) רוצה לוודא את הגנת הילדים, והיה וילדיה מתחת לגיל 6 – תוכל להשתמש בחזקת הגיל הרך ובכך לוודא קבלה של משמורת מלאה על ילדיה.

אלימות במשפחה
אישה שהוכרה על ידי רשויות החוק ככזו שעברה מקרה אחד או יותר של אלימות במשפחה זכאית לתמיכה כלכלית, נפשית ואף בפתרון מגורים זמני. בכדי להיות מוכרת ככזו, על האישה לשהות לתקופה מסוימת במקלט לנשים מוכות / להוציא צו הרחקה כנגד בן זוגה / להציג אי מסוגלות לשהות במקלט לנשים מוכות.

דיני משפחה (מזונות)
על פי חוק, כידוע, הורים שלהם ילדים מתחת לגיל 18 אשר לא קיבלו עליהם משמורת, מחוייבים בתשלום מזונות. הדבר נכון גם כלפי האב וגם כלפי האם, ומטרת החוק היא לוודא שההורה אשר עליו לא הוטלה המשמורת ימשיך לקחת חלק פעיל באחריות לרווחת ילדיו.
אולם, ישנו גם סעיף פחות מוכר – "מזונות אישה". זוהי זכות העומדת לאישה הנשואה על פי דת משה וישראל, לפיה על הבעל לשלם דמי מזונות חודשיים לאשתו כל עוד קשר הנישואין עומד בתוקפו. יש לסייג ולומר שהדברים אמורים כל עוד לא הוכח שהאישה בגדה בבעלה, עזבה את הבית מסיבה שבית המשפט פסק שהיא אינה מוצדקת או שהיא עובדת בעצמה והכנסתה מספקת לכל צרכיה.

המקרים לעיל מהווים רק מספר דוגמאות למקרים בהם אישה זכאית לזכויות יתר במסגרת הליך גירושין, ומהם הקרטיריונים לפיהם עלולים למנוע ממנה את הזכויות הללו. אנו ממליצים להיוועץ במשרד עורכי דין שמכיר את הזכויות, כמו גם את האתגרים וההתמודדויות העומדים בפנייך טרם כניסה לתהליך שכזה.


פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

סיכמנו על פתח תקוה ולא ירושלים!!!

מעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני עלול, דבר זה ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורמעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני, דבר זה עלול ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורן.

פרוט דפי החשבון של הנפטר ושותפו, חוקי?

במידה שהוחלט שאחד מבני המשפחה יהיה שותף בניהול החשבון של ההורה המבוגר, חייב הוא לנהג בשקיפות מלאה לגבי ניהול העניינים ובכל הפעולות שבוצעו בחשבון על מנת למנוע אי הבנות וסכסוכים. אם קיים חשש שהשותף מנצל לרעה את מעמדו, יש לפנות לבית המשפט בבקשה לגילוי מידע הרלוונטי .

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן