אימא מרוויחה כמו אבא או אף יותר

איך דבר זה משפיע על המסוגלות הורית ?

בישראל כמו בהרבה מדינות המערביות דפוס המשפחה מתאפיין בעיקר בשני מפרנסים .יתרה מזאת, כיום יותר מתמיד ניתן לראות שדפוסי הפרנסה שעל פי הם שכרם של בני זוג שווה או אך שאשה משתכרת יותר מהבעל הולכים ומתחזקים. ולכן דבר זה משפיע על חווית הורות בקרב הגברים בפרט בקרב אבות המחזיקים בעמדות מסורתיות כלפי שוויוניות בתפקידי המגדר. במחקר שנעשה ע'" ליאת קוליק ודן רמון,  נמצא שאבות המחזיקים בעמדות מסורתיות כלפי שוויוניות בתפקידי המגדר נפגעים יותר בהיבט הקוגניטיבי ובהיבט הרגשי של חוויית ההורות. ערך מסוגלותם ההורית נמוכה יותר, וגם שביעות רצונם מהקשר עם הילדים וערך מידת הקרבה לילדים נמוכה יותר. לעומת זאת, בקרב האימהות נראה כי מדדי איכות הקשר עם הילדים אינם מושפעים מעמדותיהן המגדריות או מיתרון השכר שלהן בתוך מערכת הזוגיות. אימהות מעורבות יותר בגידול וטיפול הילדים בהשוואה לאבות .החוקרים מצאו שהדאגה וטיפול פיזי, רגשי בילדים מוטבע בזהות האימהית ומהווה עבור האימהות  מקור לחוסן ולהעצמה ללא קשר לדפוס הפרנסה או לעמדותיהן כלפי שוויוניות בתפקידי המגדר.

נתונים סטטיסטים

נשים בישראל הן משכילות יותר מבעבר. בשנת 2018 כמעט 60% מהסטודנטים במוסדות להשכלה גבוהה היו נשים בהשוואה לשנת 1970 שיעורן היה פחות ממחצית מכלל הסטודנטים (43%), כך לפי הלמ"ס. גם בשוק העבודה, למעלה ממחצית (56%) מהעסוקים במשלח יד אקדמי הן נשים. בנוסף, בשליש מהבתים בהם יש רק מפרנס אחד מדובר באישה , ב-67% מהבתים האלה מדובר בגבר. אך, בחברה החרדית התמונה שונה לחלוטין ושם ב-77% ממשקי הבית בהם יש המפרנסת אחת והיא אישה.

האם יש קשר בין ההכנסה לגירושין ?

לא מעט מחקרים מראים שככל שהאישה מרוויחה יותר מבעלה, סיכויים לגירושים עולים.

בית המשפט מכירים בעובדה שיש יותר ויותר נשים שמשתכרות יותר מבעלים ובמשמורת משותפת מחייב את נשים אלו לשלם דמי מזונות לבעליהם בהתאם ליכולת הכלכלית של כל אחד מההורים. כל נושא חלוקת הרכוש בגירושים, כל מה שנצבר במהלך הנישואים מתחלק חצי חצי וזה כולל גם נכסי קריירה. נכסי קריירה וכושר השתכרות הם נכסים לא מוחשים הנובעים מ"הון אנושי" נכס ערטילאי אך בעל שווי כלכלי. ישנם לא מעט פסדי דין שבהם, בית המשפט קבע שהגבר יקבל חלק יותר גדול מהרכוש, אם מצא שאשה מרוויחה יותר.

 

*המחקר נעשה על יד ליאת קוליק, דן רמון, (2019)"כשאמא מרוויחה יותר מאבא: חוויית ההורות בראי דפוסי הפרנסה החדשים.

נורמטוב ושות' ישמחו להעניק לכם ייעוץ כדי שתוכלו להגיע לתוצאה הוגנת וצודקת בחלוקת רכוש ודאגה לילדים.

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

סיכמנו על פתח תקוה ולא ירושלים!!!

מעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני עלול, דבר זה ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורמעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני, דבר זה עלול ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורן.

פרוט דפי החשבון של הנפטר ושותפו, חוקי?

במידה שהוחלט שאחד מבני המשפחה יהיה שותף בניהול החשבון של ההורה המבוגר, חייב הוא לנהג בשקיפות מלאה לגבי ניהול העניינים ובכל הפעולות שבוצעו בחשבון על מנת למנוע אי הבנות וסכסוכים. אם קיים חשש שהשותף מנצל לרעה את מעמדו, יש לפנות לבית המשפט בבקשה לגילוי מידע הרלוונטי .

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן