זכויות האישה בתהליך גירושין והתמודדות עם כינויים כלפי נשים במערכת המשפט

זכויות האישה בתהליך גירושין והתמודדות עם כינויים כלפי נשים במערכת המשפט

בכל הליך גירושין, בין אם בדיונים קדם משפטיים או אפילו בבית המשפט עצמו, בלהט הרגע עשויים להישמע קללות, ולעיתים אף כינויים בעלי אופי מיני אשר במקרים מסויימים יכולים להיחשב גם כהטרדה מינית.

 

ע"פ חוק לשון הרע ניתן לתבוע לדין אדם אשר קילל אדם אחר בגין הוצאת דיבתו. הדברים אמורים גם במצב בו הקללה נאמרה במהלך ויכוח. ככל שיוכח שמשמעות הקללה או הכינוי האמורים עלולים לפגוע בכבודו ולהוציא את דיבתו של התובע רעה – תביעת דיבה מוצלחת היא אופציה ריאלית. 

 

מטרתו של מדריך זה הוא להביא לידיעת הקוראת את הידע הדרוש לה בכדי להגן על זכויותיה בהליך הגירושין ולהכין אותה לקראת התמודדות העומדת בפניה.

 

זכויות האישה בהליך גירושין

 

אישה אשר כונתה ע"י בן זוגה בכינוי גנאי בעל אופי מיני, המוכוון באופן ספציפי כלפי נשים, בין אם במהלך ויכוח ובין אם ללא התגרות מוקדמת, רשאית לפעול ע"פ חוק לשון הרע ולתבוע תביעת דיבה, וזאת במידה והכינוי הפוגעני פורסם ברבים ושיש בו כדי פגיעה בשמה הטוב של התובעת. יש לזכור שע"פ חוק לשון הרע אין עניין לעצם הפגיעה העצמית של התובע, אלא להלך הרוח ברחוב. לשם הדגמה: קריאת כינויים כגון "חצופה" או "פרזיטית" לא ייחשב בעיני בית המשפט לבעל דיבה פוטנציאלית, בעוד כינויים כמו "זונה" או כינוי חריף אחר בעל אופי מיני או מבזה עשוי להיחשב לכזה.

יתרה מזאת – מאחר ורוב הכינויים בעלי האופי המיני השלילי מופנים כלפי נשים – ישנה היתכנות גבוהה יותר לתיק יציב לתביעה בגין הטרדה מינית.


פליטה מאלימות

פליטות אלימות משפחתית על פי רוב מוגדרות ככאלה שחוו אלימות פיזית, אך בל נשכח שעל פי דין אלימות מילולית, ובתוכה הטרדות ואיומים נשנים נחשבת כאלימות במשפחה לכל דבר ועניין. אישה אשר חווה דיבור פוגעני ואלים באופן תדיר זכאית למלוא ההגנה המגיעה למתלוננת על אלימות פיזית, כולל תמיכה כלכלית במקרה של יציאה מהבית, ואף מקלט זמני לנשים מוכות.

דיני משפחה הם אסופת חוקים מסועפת ומורכבת. מומלץ להגיע למשפט הנוגע בדינים אלה כאשר את מודעת לכל הזכויות והאתגרים הצפויים לעמוד בדרכך, כאשר את מלווה במשרד עו"ד מנוסה אשר ידאג לרווחתך עד השלמת התהליך.

 

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

סיכמנו על פתח תקוה ולא ירושלים!!!

מעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני עלול, דבר זה ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורמעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני, דבר זה עלול ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורן.

פרוט דפי החשבון של הנפטר ושותפו, חוקי?

במידה שהוחלט שאחד מבני המשפחה יהיה שותף בניהול החשבון של ההורה המבוגר, חייב הוא לנהג בשקיפות מלאה לגבי ניהול העניינים ובכל הפעולות שבוצעו בחשבון על מנת למנוע אי הבנות וסכסוכים. אם קיים חשש שהשותף מנצל לרעה את מעמדו, יש לפנות לבית המשפט בבקשה לגילוי מידע הרלוונטי .

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן