התפלגות הזכויות ההוריות בעת גירושין: מבולגן או מובן?

התפלגות הזכויות ההוריות בעת גירושין: מבולגן או מובן?

בני זוג העומדים בפני גירושין אשר להם ילדים מתחת לגיל שמונה עשרה – רצוי שיכירו את זכויותיהם לפני ההגעה לבית המשפט.
טרם תחילת התהליך נהנה זוג ההורים משוויון זכויות הוריות, ברם ברגע שהליך הגירושין יוצא לדרך, הדברים צפויים להשתנות בהתאם למצבם הכלכלי, קביעת המשמורת ומעורבותה של ההלכה היהודית בבית הדין לדיני משפחה.

הדברים אמורים ביתר שאת במקרה שבו בית המשפט, לאחר דיון משפטי, פסק משמורת מלאה על אחד ההורים. רק מעצם פסיקה זו, נלקחת מההורה הנוסף הזכות לראות את ילדיו בכל עת שיחפוץ.
חשוב שבן הזוג אשר לטובתו לא נפסקה משמורת יכיר את זכויותיו.
זכותו של הורה זה לדרוש הסדרי ראייה אשר יתאימו לאורח חייו, לשעות עבודתו ולאזור מגוריו. במידה ובן הזוג הנוסף מתנגד – בית המשפט יכריע בין השניים לפי ראות עיניו.

בנוסף, במקרה שבו ההורה בעל המשמורת מתעתד לעבור לגור במרחק רב מההורה הנוסף, או אף לעבור למדינה אחרת – להורה הנוסף עומדת זכות הווטו, והוא רשאי להתנגד ואף להביא לביטול המעבר, בגיבויו של בית המשפט.

דיני מזונות הם התחום היחיד בדיני המשפחה בו יש משמעות למינו של ההורה, מכיוון שהפסיקה המשפטית בתחום נגזרת מתוך ההלכה היהודית.
על פי ההלכה, על האב לשלם דמי מזונות לילדיו עד אשר יגיעו לגיל שמונה עשרה. יש לשים לב כי הדברים אמורים גם במקרים הנדירים בהם בית המשפט פוסק משמורת מלאה לטובת האב: במקרה כזה – האם לא תידרש על פי דין לשלם דמי מזונות ילדים, גם אם הכנסותיה גבוהות מהכנוסותיו של האב.
יתרה מזאת – הגבר מחוייב בתשלום דמי "מזונות אישה" לאשתו, מרגע עזיבת המעון המשותף ועד לפקיעת הסכם הנישואין.

לבן הזוג המשמורן נתונה הזכות לדרוש שכל רכוש משותף שנצבר יחד בשנות הנישואין ומהווה חלק מגידול הילדים (כגון מיטה, שידה, צעצועים, אופניים ועוד) – יעבור לרשותו. הדברים אמורים גם במקרה בו הוסכם על חלוקת הרכוש המשותף שווה בשווה: הרכוש המיועד לגידול הילדים יועבר למשמורן, ללא התחשבות בשוויו. זאת, מתוך הבנה שטובת הילד וגידולו התקין עומדות מעל הכל.

עורך דין
מנוסה בדיני גירושין יידאג להכיר לכם את כל זכויותיכם באופן כללי ובהתאם למקרה הפרטי בו אתם נתונים. משרדינו ישמח לעמוד לרשותכם ולהעניק ייעוץ וליווי בהליך הגירושין העומד לפניכם.

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

עריכת צוואה והשלכותיה

כבוד המוריש מול כבוד היורש

ביטחון סוציאלי כאשר אמה מרוויחה יותר

ישראל כמו בהרבה מדינות המערביות דפוס המשפחה מתאפיין בעיקר בשני מפרנסים .יתרה מזאת, כיום יותר מתמיד ניתן לראות שדפוסי הפרנסה שעל פי הם שכרם של בני זוג שווה או אך שאשה משתכרת יותר מהבעל הולכים ומתחזקים. ולכן דבר זה משפיע על חווית הורות בקרב הגברים בפרט בקרב אבות המחזיקים בעמדות מסורתיות כלפי שוויוניות בתפקידי המגדר.

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן