הסכמים פיננסיים בדיני משפחה: הגנה על נכסים והבטחת ביטחון פיננסי

הסכמים פיננסיים בדיני משפחה: הגנה על נכסים והבטחת ביטחון פיננסי

זוגות המשכילים לבנות הסכם ממון ולחתום עליו מבעוד מועד מוצאים עצמם בתהליכי גירושין ברורים וקצרים יותר שכן הסכם ממון מאפשר הסדרה מוקדמת של הפרידה האפשרית בהיבטים של חלוקת נכסים וממון. במצבים בהם אין הסכם ממון נדרשים בני הזוג להגיע להסכמות באשר לממונם ונכסיהם או לחלופין, להשאיר זאת להכרעת בית הדין המטפל בבקשת הגירושין שלהם.

הסכמים פיננסיים בדיני משפחה מכילים בתוכם מספר הבטים שחשוב לתת עליהם את הדעת כבר בתחילת הליך הגירושין.

 

הגנת נכסים

בתהליכי גירושים רבים ישנה נטייה של בני זוג לנסות ולהטות את עניין חלוקת הרכוש לטובת הנאה אישית שכן לא אחת מדובר בנכסים בעלי ערך כספי גבוה ובממון רב וחרף שאלו נצברו יחד בחיים המשותפים מבקשים בני זוג מסוימים למנוע חלוקה הוגנת בין הצדדים. על מנת למנוע מצבים של "העלמת רכוש משותף" מומלץ לבצע הקפאה של המצב הפיננסי הקיים ממש בתחילת תהליך הגירושין ובכך להגן על הנכסים המיועדים לחלוקה וכן למנוע יצירת חובות במזיד.

 

גילוי פיננסי

בשלב בו נדרש הזוג להסכמות בנוגע לממונם הוא ידרש לגילוי פיננסי של כלל נכסיהם. יש לערוך רישום מסודר של כל הנכסים והממון המשותפים ובתוך כך בית המגורים, תכולת הבית, זכויות סוציאליות לרבות קופות גמל, קרנות פנסיה, קרנות השתלמות, חסכונות, פקדונות, חשבונות בנק, מטבעות חוץ, עסקים (בין אם הוקדמו יחד או לחוד, טרם הנישואין או במהלכם) וכן כל נכס או ממון שתרצו לבקש ולהתחלק בו.

 

משא ומתן כספי

סלע המחלוקת העיקרי בגירושין הוא הנושא הפיננסי. במקרים רבים סבור צד אחד כי מגיע לו יותר מסיבותיו הוא, כאשר טענת המפרנס העיקרי היא השכיחה בעניין זה, אולם זו מתאזנת אל מול טענת המטפל העיקרי ובשל כך שואף החוק ליצירת חלוקה שווה.

ככלל, הגעה להסכמות בנושאים השונים ובפרט בנושאים הפיננסיים עדיפה על השארת ההכרעה בידי בית המשפט. יכולתם של בני הזוג להשפיע על התוצאה בהליך של משא ומתן (וכן כחלק מתהליך גישורי) היא גדולה יותר והם יכולים להגיע להסדר רכוש טוב יותר עבורם.

 

לסיכום, מטרתם של הסכמים פיננסיים בדיני משפחה היא ליצור ביטחון פיננסי מקסימלי לשני הצדדים, לרוב זו תושג על ידי חלוקת רכוש שווה, אולם זוגות יצירתיים המתקשרים טוב ופועלים להגעה להסכמות משותפות מוצאים לא אחת דרך ליצירת ביטחון פיננסי הדדי תוך השבעת רצון הצדדים הדרך הגעה להסכמות מיוחדות, גם אם אלו אינן מתיישבות עם חלוקה שווה של הנכסים.

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

סיכמנו על פתח תקוה ולא ירושלים!!!

מעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני עלול, דבר זה ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורמעבר מקום מגורים נחשב להחלטה עקרונית ומהותית בחיי הילד, שחייבת להיעשות בידיעת שני ההורים ובהסכמתם .כאשר המעבר עם ילדים לעיר אחרת נעשית ללא הסכמת ההורה השני, דבר זה עלול ליצור הרבה בעיות במיוחד אחרי שהורים הגיעו להסדר הקובע את המקום מגוריו של הילד/ילדים שבדרך כלל אצל הורה משמורן.

פרוט דפי החשבון של הנפטר ושותפו, חוקי?

במידה שהוחלט שאחד מבני המשפחה יהיה שותף בניהול החשבון של ההורה המבוגר, חייב הוא לנהג בשקיפות מלאה לגבי ניהול העניינים ובכל הפעולות שבוצעו בחשבון על מנת למנוע אי הבנות וסכסוכים. אם קיים חשש שהשותף מנצל לרעה את מעמדו, יש לפנות לבית המשפט בבקשה לגילוי מידע הרלוונטי .

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן