אינטרס הקטין בהליך הגירושים

אינטרס הקטין בהליך הגירושים

אחרי 7 לאוקטובר ,משפחות לא מעטות, נאלצו להתפצל פיזית בגלל פינוי מהבית או מילואים, יש הורים שגילו שעל אף העול שבניהול הבית לבד, החיים שלהם קלים הרבה יותר בלי החצי השני. ההבנה הדרמטית מביאה איתה ללא מעט פעמיים פתיחת הליכי גירושים. בדומה  לתקופות שאחרי חגי תשרי ואחרי פסח מגיעה לרוב עלייה במספר הפניות לטיפול זוגי או לפתיחת הליכי גירושים.

הליך הגירושים הוא הליך קשה וכואב לכל הצדדים ובפרט לילדים. להכרעות המתקבלות בהליכי הגירושים יש השפעות מרחיקות לכת לא רק על חייהם של בני הזוג אלה גם על התפתחותם , על ביטחונם ועל שלוותם של הילדים על אף שלא היו צד להליך הגירושים .הכלים הדרושים לשם הגנה לאינטרס הקטין/קטנים בפרט כאשר ההורים מעורבים בהליך הגירושים ומחפשים את טובתם וחירותם האישית נחוצים מאד.

בהליך משפטי האווירה עלולה להיות עוינת וטעונה , בני זוג עסוקים בלהשיג את טובתם האישית ולא תמיד את טובתם של הילדים .ילדים הופכים להיות כלי במלחמה בין ההורים. הדוגמה המובהקת זה משמורת ילדים שלרוב משמשת כקלף מיקוח במשא ומתן בין ההורים על סוגיית רכוש וסוגיית המזונות.

הגנת האינטרס קטין/הקטינים 

לשם הגנה על אינטרס הקטין, פיתחה הפסיקה וביססה את זכות הקטין למעמד העצמאי וקבעה שההסכמות שמתקבלות בהליך בין ההורים אינם מחייבות את הקטין ולכן הקטין רשאי לפתוח את הכרעות בהליך חוזר מטעמו בנושא מזונות/משמורת. בהליך זה הקטין מופיע לראשונה כישות נפרדת מהוריו ו"משמיע" את הטענותיו שעלולות לגרום לשינוי הכרעות והחלטות שהתקבלו בעינינו בנושא מזונות/משמורת על אך שלא יתקיים שינוי מהותי בנסיבות .

למשל, באחת הפרשות הידועות שבו התנהל הליך בבית הדין הרבני בנושא מזונות ילדים על יד ההורים, הגישו הקטינים במקביל באמצעות אימם תביעת מזונות נפרדת בבית משפט מחוזי . תביעתם התקבלה כי השופטים קבעו שפסק דין בין ההורים אינו גורע מזכות הילד לתבוע את מזונותיו בשמו . הפסיקה במשך שנים קבע שעיינו של הילד צריך להיות תמיד לנגד כל הנוגעים בדבר ועניין המזונות חייב להיות נושא הנדון בפני עצמו בתביעה מיוחדת בשמו של הילד למזונותיו או כאשר בפועל התקיים דיון כהלכתו בתביעת הקטין למזונות.

פייסבוק
טוויטר
לינקדאין
ווטסאפ

מאמרים קשורים

פגישת "מהו"ת"-  מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" .

פגישת "מהו"ת"- מידע, היכרות ותיאום ביחידות הסיוע לעיתים המכונה פגישת "גישור" . חוק להסדר התדיינות תשע"ה 2014 – חוק שחולל מהפכה בעולם המשפחה, הן ברמה המשפטית, והן ברמה האנושית והרווחית. לראשונה הגשת התובענה בנושאים משפטיים מותנת בהליך מקדים שמאפשר לצדדים לצמצם את הצורך בהתדיינות בבית משפט. בנוסף, הצדדים יתוודעו לחלופות הקיימות בהליך לישוב הסכסוך וייבחנו את האלטרנטיבות לסיום הסכסוך שלא באמצעות בית המשפט אלא באמצעות מנגנונים שונים לישוב סכסוכים כגון גישור, יעוץ גירושין בהסכמה ושיתוף פעולה וכו' .

עריכת צוואה והשלכותיה

כבוד המוריש מול כבוד היורש

ביטחון סוציאלי כאשר אמה מרוויחה יותר

ישראל כמו בהרבה מדינות המערביות דפוס המשפחה מתאפיין בעיקר בשני מפרנסים .יתרה מזאת, כיום יותר מתמיד ניתן לראות שדפוסי הפרנסה שעל פי הם שכרם של בני זוג שווה או אך שאשה משתכרת יותר מהבעל הולכים ומתחזקים. ולכן דבר זה משפיע על חווית הורות בקרב הגברים בפרט בקרב אבות המחזיקים בעמדות מסורתיות כלפי שוויוניות בתפקידי המגדר.

img-1

שנתקדם יחד לצעד הבא?

פרטי התקשרות

עם נסיון מקצועי של מעל 18 שנה ודגש על גישה אנושית ורגישה זמינות ונגישות.
אנחנו בהחלט יכולים לעזור לך. ‌
זאת הולכת להיות בחירה חכמה ונעימה לכיס ולנפש שלך.
דילוג לתוכן